Žijeme v modernej dobe plnej technických vymožeností a vynálezov, ktoré nám uľahčujú život. Je to ale naozaj tak? Niekedy si pripadám ako v inom svete. Dnes sa bez počítačov, spotrebičov alebo inej elektroniky proste nedokážeme zaobísť. Ako je možné, že sa človek tak inteligentný obmedzil do priestoru obklopeného technikou? Odpoveď je jasná a jednoduchá. Je to pokrok. Elektronika je tu práve pre človeka, aby mu uľahčila prácu a spríjemňovala voľné chvíle.
Nie je to ale tak. Moderný človek sa stal doslova otrokom elektroniky. Aby tieto naše technické vychytávky fungovali potrebujú zdroj energie. Aby sme mali zdroj energie, musíme ho zaplatiť. Či už je to elektrina, plyn alebo benzín či nafta. Čím viac sa obklopujeme modernou technikou, tým viac sme uzavretý v bludnom kruhu jej starostlivosti. Aby sme totiž mali prostriedky na chod a prácu našich ,,pomocníkov,, musíme mať peniaze. Peniazmi platíme energie a palivá. Človek vo svojej jednoduchosti chce vždy viac. Bohužiaľ je to smutná realita tejto konzumnej spoločnosti. Pracujeme stále viac a stále tvrdšie vo svojich zamestnaniach, aby sme si mohli dovoliť funkčnosť vecí, ktoré nám majú uľahčiť život.
V skutočnosti pracujeme na nich. Sú teda vynálezy skutočne pre ľudstvo prospešné? Alebo nás odsudzujú k neustálej potrebe viac pracovať a mať menej času na svoju rodinu, priateľov či na oddych a svoje zdravie? Odpoveď musí hľadať každý vo svojich myšlienkach. V podstate platí, že čím lepší pokrok – tým viac nezmyselnej práce pre ľudí. Na druhej strane ak sa zamyslíme – skúsme dnes nemať počítač, televízor či internet. Sme doslova ako bez rúk, iba obyčajný termín u lekára musíme vybavovať online cez portál alebo mailom. Inak sa k lekárovi ani nedostaneme. Skrátka doba sa zmenila. Kedysi svet patril človeku, no dnes to skôr vyzerá tak, že človeka pohltil a on funguje iba ako nástroj na fungovanie vecí, ktoré mali v skutočnosti fungovať pre neho.