Druhy žiaroviek

Poviete si, že to je len obyčajná žiarovka. Avšak, keby sme ju nemali, nikde by sme nevideli. Žiarovka je skvelým vynálezom. Vymyslel ju jeden známy vynálezca. Bez žiarovky by sme boli stratený. Aj žiaroviek poznáme už množstvo typov a druhov. Tiež ich rozdeľujeme podľa toho, akú silu svietenia nám vedia produkovať. Žiarovky poznáme s rôznymi veľkosťami zatáčania. Nie do každého svietidla pasuje rovnaký typ žiarovky. Čo by ste robili, ak by ste nemali vo vašom byte alebo rodinnom dome čo i len jednu žiarovku? Svietenie sviečkami by bolo asi veľmi namáhavé a časom by vás to prestalo baviť.

žiarovka

Žiarovka je svetelný zdroj. Pomocou nej sa vytvára svetlo. Vo vnútri žiarovky je špirála, ktorá sa rozžiari za pomoci elektrickej energie. V dnešnej dobe existujú rôzne žiarovky typu LED, ktoré tiež veľmi dobre prinášajú osvetlenie. Led svietidlá sú skvelým vynálezom. Je to najpopulárnejší druh svietenia. Led žiarovky sú veľmi šetrné a dlho vám vydržia. Klasickú žiarovku vymyslel známy vynálezca Thomas Alva Edison. Bolo to v Amerike približne v devätnástom storočí nášho letopočtu. Odhadujem, že to bolo v rokoch medzi 1875 až 1880. Edisonove žiarovky sa už veľmi ani nepoužívajú. Išlo o prvé žiarovky, ktoré mali uhlíkové vlákno.

žiarovky

V dnešnej dobe sa používa volfrámová zliatina. Volfrámová zliatina odolá aj príliš vysokej teplote. Hodnoty žiaroviek sa označujú vo wattoch. Poznáme 25 wattové, 40 wattové, 60 wattové, 75 wattové alebo aj 100 wattové či 150 wattové žiarovky. V bežnej domácnosti používame maximálne 60 wattové žiarovky. Toto svetlo nám postačuje na činnosti, ktoré chceme vykonávať. Veľmi populárne a obľúbené začali byť v posledných rokoch práve led žiarovky. Vyznačujú sa veľmi veľkou životnosťou a dlhou svietivosťou. Sú použiteľné do rôznych druhov svietidiel a viete ich využiť v hociktorej izbe či miestnosti vo vašej domácnosti.